FANDOM


Witamy w wolnej encyklopedii lingwistycznej, którą każdy może współtworzyć.

Mamy 126 haseł i 249 plików. A to wciąż bardzo mało! Śmiało edytuj naszą Encyklopedię i zostań jej współautorem. Razem wesprzyjmy językoznawstwo.
Chciałbyś działać w zakresie międzynarodowym? Stwórz inne wersje językowe projektu .languages.wikia.com!

Nasz cel

Podstawowym zadaniem Językowej Wiki jest dostarczanie informacji na temat języków świata, a także prezentacja innych zagadnień z zakresu językoznawstwa. Gorąco zachęcamy do wspólnego edytowania i poszerzania naszej Encyklopedii, tak aby stanowiła ona nie tylko cenne, ale również szerokie i głębokie źródło wiedzy.


Czy wiesz, że...

Archiwum


Artykuł kwartału

Prawo Grimma (ang. Grimm's law) to prawo głosowe opisujące przebieg pierwszej (starogermańskiej) i drugiej (staro-wysoko-niemieckiej) przesuwki spółgłoskowej. Zostało sformułowane w 1822 roku przez Jakuba Grimma (bardziej znanego z baśni braci Grimm) w jego Deutsche Grammatik na podstawie pochodzących z 1818 roku ustaleń Rasmusa Kristiana Raska (stąd inna nazwa - Reguła Raska). W 1877 roku doprecyzował je Karl Verner, który zauważył, iż dalsza ewolucja indoeuropejskich głosek zwartych bezdźwięcznych p, t, k zależy od tego, czy akcent występuje przed czy za nimi (Prawo Vernera). Zjawisko przechodzenia indoeuropejskich zwartych bezdźwięcznych w germańskie zwarte dźwięczne traktowano do tego momentu jako wyjątek.

Archiwum, Zagłosuj


Grafika kwartału

Kaschubei heute

Użycie kaszubszczyzny

Archiwum, ZagłosujTreści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.